Czym się różni garnitur od smokingu?
Garnitur czy smoking — z pewnością nieraz zadałeś sobie to pytanie, stojąc przed wyborem kreacji wieczorowej. Wbrew pozorom oba stroje różnią się od siebie, a nawet dedykowane są im inne dodatki. Chcesz uniknąć wpadki i ukazać się jako mężczyzna z klasą? Dobrze trafiłeś! Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym różni się garnitur od smokingu. Poznaj ich cechy charakterystyczne. Wybierz opcję idealną dla siebie i odznacz się elegancją.
Po czym najprościej odróżnić garnitur od smokingu?
Istnieje kilka podstawowych różnic między smokingiem a garniturem. Aby uniknąć wpadki, warto skorzystać z doradztwa profesjonalnej firmy, takiej jak Doris Simon Producent Garniturów. Kluczową różnicę między tymi strojami można dostrzec w budowie klap w marynarce. Smoking cechuje się ostrym, szpiczastym krojem. Garnitur raczej posiada klapy proste. Inaczej też wyglądają spodnie. Nogawki w garniturze nie mają lampasów i nosi się je z paskiem. Z kolei pas smokingowy jest obowiązkowym dodatkiem przy jednorzędowej marynarce smokingowej.
Różnice między garniturem a smokingiem można dostrzec także w przypadku kamizelek. Garniturowe są tak skrojone, aby zasłaniać jak największą część klatki piersiowej, w przeciwieństwie do smokingowych, które cechują się wycięciami. Często zawierają elementy wykonane z połyskującego materiału, np. jedwabiu lub satyny. Smoking i garnitur różnią się także kolorystyką. Dopuszczalnym kolorem smokingu jest czerń i granat, podobnie jak garnituru wieczorowego. Z kolei w przypadku większości garniturów istnieje szeroki wybór kolorów. Kolorystyka jest także istotna w przypadku dodatków. Koszula smokingowa jest zawsze śnieżnobiała, co nie jest obowiązkowe w przypadku garnituru.
Smoking i garnitur — jakie dodatki i na jakie okazje?
Decydując się na garnitur, należy wybrać formalną koszulę, klasyczne buty typu oxfordy, krawat lub muchę, najlepiej w stonowanym kolorze, a także białą poszetkę. Pasek powinien być wykonany ze skóry w kolorze czarnym. Z kolei do smokingu powinno się założyć formalną koszulę zapinaną na spinki, lakierowane, formalne buty, czarną muchę, białą poszetkę i pas smokingowy. Tym samym strój formalny generuje konieczność ograniczenia dodatków i ich kolorów. Niezależnie od dodatków, elegancki mężczyzna najlepiej wygląda w smokingu lub garniturze uszytym na miarę.
Warto zauważyć, że zarówno smoking jak i garnitur pasują na oficjalne wydarzenia i przyjęcia wieczorowe. Strój mężczyzny należy dobrać w zależności od stopnia formalności. Czasami można pozwolić sobie na inne kolory niż biel, czerń i granat. Niemniej, zawsze należy trzymać się zasad doboru dodatków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana